HomeHome SearchSearch MenuMenu Our productsOur products

Four cost formulas you can use to work out your inventory costs

by , 30 July 2014
To ensure the selling price for your goods is accurate, you must work out your inventory costs. You must do this correctly or you could sell your products at a loss or for too much.

Now there are a few things you must remember when it comes to working out your cost of inventory. For example, you must calculate your cost of purchase, cost of convenience and other manufacturing cost. But you mustn't include abnormal waste expenses, storage costs, administrative overheads and selling costs.

But how do you use these to work out your inventory cost per item.

Well that's easy if you use any of these four methods in your inventory valuation...

*********** Hot off the press  ************
 
Stop wasting hours trying to figure out a solution to your Excel problem 
 
If you turned to Google for help, you would have had to search through over 144 000 000 Excel related pages to find an answer to your specific Excel problem... That's hours wasted trying to find a solution to one Excel question!
 
 
*************************************
 

You can easily work out your inventory costs with these four methods

 
Method 1: Standard cost method
In this method, you add all of your applicable manufacturing costs together and divide by the number of items you produced. This will give you the expense per item you produce.
 
Method 2: Specific identification of costs
You must use this method if you produce a number of completely different items. For example, if you manufacture TVs, fridges and washing machines, all of these have very different costs to make. You'd calculate their price depending on their specific expenses. Then set your selling price standard so you can know TVs cost R5 000 and fridges cost R4 000.
 
Method 3: The first-in, first-out (FIFO) method
In this method, the inventory stock you purchase first is the one you must use first. So even if you buy newer stock, you must still use the older stock first. 
 
With this method, if the price of your stock goes up you won't change your selling price until you use the more expensive stock. 
 
Method 4: Weight average method
With this method, you take the total amount of stock you have and add up all the costs. You then divide that by the units you have to get the weighted average. For example:
 
Stock: (20kg at R10 per kg = R200) + (50kg at R11 per kg = R550) = R750
 
Weighted average: R750/70kg = R10.71
 
So ensure you use one of these four cost formulas when you work out your inventory costs.
 


Related articles




Related articles



Related Products



Comments
0 comments


Recommended for You 

  Quick Tax Solutions for Busy Taxpayers – 35 tax answers at a glance



Here are all the most interesting, thought-provoking and common tax questions
asked by our subscribers over the last tax year – everything from A to Z!

To download Quick Tax Solutions for Busy Taxpayers – 35 tax answers at a glance click here now >>>
  Employees always sick? How to stop it today



Make sure you develop a leave policy to regulate sick leave in your company.

BONUS! You'll find an example of the leave policy and procedure in this report.

To download Employees always sick? How to stop it today click here now >>>
  Absenteeism: Little known ways to reduce absenteeism



This FREE e-report will tell you how you can reduce absenteeism in your workplace while avoiding the CCMA and without infringing your employees' labour rights.

To download Absenteeism: Little known ways to reduce absenteeism click here now >>>
  7 Health & safety strategies to save you thousands



Don't let a health and safety incident cost you one more cent. Implement these seven
strategies in your company today.

To download 7 Health & safety strategies to save you thousands click here now >>>